Šunka vařená
Šunku lehce omyjeme, ponoříme ji do horké, neosolené vody ve větší nádobě a vodu přivedeme do varu. Vaříme pomalým varem asi půl druhé hodiny, pak šunku obrátíme a dovaříme. Celkem vaříme šunku přibližně 2 – 3 hodiny. Doba varu záleží na velikosti šunky. (Šunka vážící 3 kg se vaří půl druhé až dvě hodiny, váží-li pět kg, vaří se dvě a půl až tři hodiny.) Je-li šunka dobře uvařená, měkká, poznáme, když kuchařskou vidličku, kterou jsme do ní zapíchli, můžeme lehce vytáhnout. Uvařenou šunku necháme ve vývaru vychladnout. (Vyndáme-li šunku z vývaru ihned po uvaření, zčásti se nám vypaří a není pak tak šťavnatá.)
Vychladlou šunku z vývaru vyndáme, necháme okapat a vložíme ji ještě na několik hodin do chladničky, aby nám dobře ztuhla. Před krájením šunky nejdříve odstraníme (vyloupneme) na spodní straně malou kost, která je částí jednoho křídla pánevní kosti, pak šunku obrátíme a počínajíce od širšího konce směrem ke kolínku stáhneme kůži. Přebytečný tuk pak skrojíme.
Chceme-li, aby okraj šunkových plátků byl ozdobně vroubkovaný, skrojíme přebytečný tuk se šunky vroubkovaným nožem. V tom případě je nutné, abychom tuk skrojili směrem kolmým na směr obvyklý při krájení šunky.
Vařenou, na tenké plátky nakrájenou šunku vkusně rozložíme na papír s krajkovým okrajem, položeným na míse a ozdobíme buď zelenou petrželí, nebo na drobné kostky nakrájeným vinným rosolem, po případě ozdobou přílohovou, zhotovenou z másla, jako jsou vroubkované řezy, hoblovačky, rýhované kuličky, karafiáty a růže, dále pak ředkvičkami apod.
Místo abychom plátky ze šunky na mísu jen rozložili, můžeme je též lehce přehnout nebo svinout v kornoutky. (Šunky používáme též k přípravě obložených chlebíčků, nářezů, studených mis, šunkové pěny, medailonků, dále pak k zalévání do rosolu apod.)
Šunku podáváme ke všem příležitostem.
Příloha: chléb všeho druhu, máslo, nastrouhaný křen, kyselé okurky, po případě rosol nebo majonéza okořeněná nebo majonézové omáčky, zeleninové saláty připravené s majonézou apod.
Z nápojů bílé víno.