Rosol

    Rosol patří k nejdůležitějším základním složkám studené kuchyně. Jeho upotřebení je mnohostranné. Používá se ho při zalévání pokrmů do tvořítek, k přípravě rosolové majonézy a krycích rosolových omáček, jako průsvitné polevy k polévání různých pokrmů, dále jako přílohy a ozdoby.

    Dobrý rosol musí být především lahodný, přiměřeně tuhý, čirý a jeho barva má odpovídat přibližně barvě vývaru, z kterého byl vyroben.

    Při zalévání masa, drůbeže a ryb do rosolu dbejme, abychom k zhotovení rosolu vždy použili vývaru z nich. Pokrmy v rosolu takto připravené mají vždy výbornou chuť. Velmi často však některé vývary z výše naznačených surovin, tj. z mas, drůbeže a ryb, buď nemají žádnou, nebo mají jen částečnou rosolovací schopnost. Tu pak jsme nuceni přidat do vývaru tužší obyčejný rosol, a to v takovém množství, aby nám vývar dostatečně zrosolovatěl. Nemáme-li však takový rosol , pak se musíme spokojit se želatinou.

    Velmi důležité při vaření vývarů je, abychom používali nádob (hrnců) bezvadných, nepoškozených a neoprýskaných, neboť ve vadných se rosolový vývar snadno připálí, pak nepříjemně páchne a nedá se ho použít.

 

Rosoly dělíme:

1. na rosol přírodní, který je zhotoven ze surovin obsahujících látky s rosolovací schopností (klihovinu),

2. na rosol umělý, k jehož zhotovení bylo použito želatiny.