Ozdoby a jejich účelné použití při úpravě studených pokrmů

    Pokrmy posuzujeme nejen podle chuti, ale i zrakem a čichem. Proto je důležité nejen to, aby pokrm sám o sobě byl chutný a se stanoviska biologického odpovídal požadavkům zdravé výživy, ale aby též lákavým vzhledem a vkusnou úpravou povzbuzoval trávicí orgány k zvýšenému vylučování šťáv, aby, jinými slovy řečeno, vyvolával chuť k jídlu a zaručil tak lepší zažívaní a strávení pokrmu.

    Vkusného vzhledu pokrmu dosahujeme jednak správnou kuchyňskou úpravou, jednak oku lahodícím rozmístěním pokrmu a jeho jednotlivých složek na talíři nebo míse, jednak barevným a tvarovým sladěním pokrmu a jeho příloh, a konečně přímým zdobením.

    Mnoho ozdob užívaných ve studené kuchyni se vhodně upotřebí i v kuchyni teplé a zvýší vkusný vzhled teplých jídel.

    Základní podmínkou při zdobení pokrmů je, aby ozdoby byly vhodně voleny a barevně i chuťově sladěny s pokrmem. Pamatujme si však, že mnohé pokrmy, jsou-li jednoduše podány, mohou někdy lépe zapůsobit než pokrmy příliš ozdobené. Dnes už se vyhýbáme zastaralému způsobu zdobení, někdejším figurálním ozdobám, napodobování labutí, sněhurek, hradů z másla nebo sádla, nepoužíváme ani křiklavě barevného rosolu apod.

    Pro úplnost této stati jsou i v této knize uvedeny některé ozdoby pracnější, které mají přispět jako návod k četným a takřka nevyčerpatelným možnostem různého provedení ozdob. Známe-li tyto základy, můžeme dále rozvíjet a uplatňovat svoji vlastní tvůrčí vynalézavost.

    Ozdoby, kterých používáme, jsou přílohové, dekorativní, stříkané a tvarové.