Ozdobné stříkání
K tomuto účelu používáme sáčku z tuhého, hustého, tzv. nepromokavého plátna, neboť jen takový sáček můžeme náležitě vyvařit a tak z něho odstranit pach po zbytcích pokrmů. Nejméně vhodné, zejména po stránce hygienické, jsou sáčky gumové, a to proto, že se nedají dobře vyčistit ani vyvařit. Do sáčku nejdříve vložíme příslušnou plechovou trubičku. Trubičky mají na špičce buď menší nebo větší hvězdičkovitě upravené zářezy, nebo mají otvor skrojený rovně (kterého lze také použít k vykrajování tvarů – koleček. Potom dáme vařečkou do sáčku připravenou hmotu, konec sáčku pravou rukou zakroutíme (nejsme-li leváci) a spodek uchopíme levou rukou. Hmotu vytlačujeme mačkáním do žádoucích vzorů. Vystřikujeme-li menší ozdoby, k nimž není zapotřebí mnoho hmoty, použijeme k tomu malých sáčků, které si sami zhotovíme z polopergamenového papíru. Papírové sáčky však nejdříve naplníme hmotou a potom špičku nůžkami podle potřeby odstřihneme (viz vyobrazení.)
Ke stříkání se hodí tyto hmoty: majonéza okořeněná, majonéza ke zdobení, různé máslové krémy, rosol, ztuhlé rosolové omáčky, brynza, tvaroh, liptovský sýr, různá těsta apod.
Dbejme však, a tj. velmi důležité, aby hmoty připravené ke stříkání nebyly ani příliš tuhé, ani příliš řídké, neboť jedině tak mají vzory z nich vystříkané pěkný vzhled. Je-li například sardelové máslo příliš tuhé, špatně se vystřikuje, je-li příliš měkké, roztékají se vystříkané tvary a ztrácejí na vzhledu.
Stříkáním zdobíme: vařená vejce, plněná rajská jablka, plněné papriky, obložené chlebíčky, medailonky a různé mísy.