Upotřebení rosolu

     Protože rosolu používáme k různým účelům v rozmanitých obměnách, dělíme jej pro snadnější určení na tři druhy: rosol horký tekutý; rosol studený tekutý; rosol tuhý.

 

    Rosol horký tekutý

    Tohoto rosolu používáme k přípravě barevného rosolu, protože v teplém rosolu se barviva lépe rozpouštějí. Na červeno barvíme rosol šťávou z červené řepy, na zeleno šťávou ze špenátu a na žluto nebo na hnědo barvou zhotovenou z cukru. 

 

     Rosol studený tekutý

     Připravujeme si ho takto: Nádobu s tuhým rosolem postavíme do horké vody a necháme ho rozpustit. Je-li toho třeba, vodu trochu přihřejeme. Rozpuštěný rosol pak necháme natolik vychladnout, aby měl teplotu odražené vody, anebo čerstvě zhotovený, a ještě horký rosol necháme prochladnout. Pracujeme-li s tímto rosolem ve studené místnosti (na příklad v chladírně), postavíme ho do vlažné vody, aby nám předčasně neztuhl.

Takto připraveného rosolu používáme ve studené kuchyni ze všech druhů ponejvíce. Zaléváme jím pokrmy do tvořítek, potíráme různá studená jídla z mas, drůbeže a ryb, připravíme rosolovou majonézu a rosolové krycí omáčky.

Výhodou studeného tekutého rosolu je, že při použití rychleji tuhne.

 

     Rosol tuhý

    Tohoto rosolu, který musí být dobře ztuhlý, používáme hlavně jako přílohy a na ozdoby. Dáváme mu různý tvar, a to buď vykrajováním, nebo jemným rozsekáním, nebo stříkáním ze sáčku s trubičkou.