Rosol umělý se želatinou

    Poměr: 1 ½ litru vývaru, asi 1/16 litru octa (pokud možno estragonového) nebo citronové šťávy, sůl, 6 – 9 dkg želatiny a 2 bílky na čištění.

 

    Postup: Vývar hovězí nebo telecí, drůbeží, z ryb nebo ze zeleniny, dobře okořeněný, zbavíme tuku, je-li toho třeba. Do hrnečku nalijeme asi čtvrt litru studeného vývaru, přidáme náležité množství želatiny a necháme je nabobtnat. Bílky dobře rozšleháme vidličkou v hlubokém polévkovém talíři a s nabobtnalou želatinou je dáme do studeného vývaru, okyselíme je podle chuti a vše metlou dobře prošleháme. Takto připravený vývar postavíme na plotnu a dále postupujeme jako při čištění rosolu obyčejného. Množství želatiny se řídí vývarem. Má-li zhotovený vývar již částečnou rosolovací schopnost, jako vývar z telecího masa, ryb apod., je zapotřebí želatiny méně. Do vývarů, které tuto vlastnost nemají, jako je hovězí, zeleninový apod., dáme želatiny více.

    Nevýhodou tohoto rosolu však je, že u něho nedosáhneme takové soudržnosti jako u rosolu obyčejného, zhotoveného z vepřových kůžiček a nožiček atd. Chtěli-li bychom toho dosáhnout, museli bychom přidat nadměrné množství želatiny. To by však bylo na újmu chuti. Tato nevýhoda rosolu se želatinou se projeví zejména tehdy, zaléváme-li pokrmy rosolem ze želatiny do hlubších tvořítek. Po vyklopení obsahu z těchto tvořítek nám rosol praská a pokrm sedá, čímž se podstatně změní celý jeho vzhled. Také tuhnutí tohoto rosolu je daleko pomalejší než u rosolu obyčejného.

    Hotového rosolu používáme k zalévání pokrmů do tvořítek, k přípravě rosolové majonézy, krycích rosolových omáček, ke zdobení mis apod.

 

Asi 1 ¼ litru rosolu.

Úprava trvá, je-li už vývar zhotoven, 1 hodinu.