Rosol obyčejný (přírodní)

    Poměr: ½ kg hovězí kližky, ¾ kg vepřových kůžiček, 2 telecí a 2 vepřové nožky, asi 5 litrů vody, půl celeru, 1 větší petržel, 1 větší mrkev, 1 cibule, kousek kapusty, 15 zrnek pepře, 10 zrnek nového koření, 2 bobkové listy, trochu tymiánu, asi ¼ litru octa (podle možnosti estragonového), sůl, 2 dkg cukru, 3 bílky a šťáva ze dvou citronů.

 

    Postup: Telecí a vepřové nožky rozsekneme, společně s vepřovými kůžičkami v horké vodě dobře vypereme a studenou vodou propláchneme. Hovězí kližku rozkrojíme na menší kousky a pod tekoucí studenou vodou omyjeme. Vše dáme do většího hrnce, zalijeme studenou vodou, nepřikryté pokličkou postavíme na plotnu a přivedeme do varu. Pomalým varem vaříme vše 1 ½ hodiny. Během této doby sbíráme pěnu tvořící se na povrchu vývaru a občas vařečkou vývar zamícháme. Potom přidáme očištěnou zeleninu vcelku, koření, ocet, sůl a cukr a vaříme dále pomalým varem asi 1 ½ hodiny. (Koření nepřidáváme volně do vývaru, nýbrž je svážeme do čistého plátěného hadříku a tak je do vývaru vložíme, abychom je pak z vývaru lehko odstranili.) Při vaření vývaru dbejme, aby se nevařil prudce, neboť by se nám příliš zkalil a po vyčištěné bílkem by nám pomaleji protékal ubrouskem. Během varu vodu přiléváme do vývaru jedině tehdy, kdyby se nám z něho vypařilo prudkým varem zbytečně mnoho vody.

Pak se přesvědčíme zkouškou, zda vývar již dostatečně tuhne – rosolovatí. Zkouška: Do malé plechové nádobky nalijeme trochu vývaru a postavíme ji buď na led, do chladničky, anebo v zimě do sněhu. Ztuhne-li nám vývar v této nádobě dostatečně během 20 minut, máme důkaz, že se již rosolovací látky z masa dostatečně vyvařily, a přestaneme jej dále vařit. Neztuhl-li zkoušený vývar, vaříme vše ještě asi tři čtvrti hodiny, potom zkoušku opakujeme.

Po zdařilé zkoušce hrnec odstavíme, vývar procedíme obyčejným polévkovým sítem a procezený postavíme na noc do chladu, aby nám ztuhl. Chceme-li však vývar ještě v týž den vyčistit, pak ho postavíme po částečném zchladnutí do chladničky. Maso, kůžičky a nožky, které nám zbyly po procezení vývaru, upotřebíme k přípravě obyčejné huspeniny. Dáme je znovu do hrnce, zalijeme 1 ½ litrem vody a ještě asi tři čtvrti hodiny povaříme. Pak vše procedíme, maso nakrájíme na kostky, dáme do kastrolku a zalijeme nově získaným vývarem, který podle potřeby osolíme a okyselíme, avšak nevyčistíme. Kastrol pak postavíme do chladničky. Hotovou ztuhlou huspeninu podáváme s cibulí a octem. Zeleniny z vývaru použijeme k přípravě zeleninového salátu.