Malířská paleta

    Potřebné: Salát s majonézou (může to být francouzský, vlašský, ruský, berlínský apod.), hořčicová omáčka , studený tekutý rosol, vejce uvařená na tvrdo, máslo, kaviár, slaneček, sardelka, šťáva z červené řepy, vařený nebo konservovaný zelený hrášek, bešamelová omáčka, pařížský nebo uherský salám a kyselá okurka.

 

    Postup: Na větší plochou, oválnou mísu dáme salát s majonézou asi dva a půl centimetru vysoko a upravíme jej do tvaru palety. Takto upravenou paletu polijeme hořčicovou omáčkou, promíchanou studeným tekutým rosolem, a postavíme do chladu k ztuhnutí.

    Barvy, kterými pak okraj povrchu palety upravneé ze salátu obložíme, připravíme si takto:

    Nejdříve si nakrájíme potřebné množství koleček z uvařených vajec. Jedno kolečko obložíme kaviárem, čímž jsme znázornili černou barvu, na druhé kolečko dáme prolisovaného slanečka (značí tmavohnědou barvu), na třetí kolečko sardelové máslo (vznikne světlehnědá barva), na čtvrté kolečko prolisované žloutky promícháme máslem a obarvené šťávou z červené řepy (červená barva), na páté kolečko přijde prolisovaný žloutek promíchaný s máslem a jen nepatrně obarvený šťávou z červené řepy (barva oranžová), na šesté kolečko prolisovaný zelený hrášek (zelená barva), na sedmé prolisovaný žloutek promíchaný s trochou másla (tmavožlutá barva), na osmé prolisovaný žloutek promíchaný s větším kouskem másla (světležlutá barva) a na deváté kolečko trochu bešamelové omáčky (tj. barva bílá). Mimo uvedený materiál, potřebný k znázornění barev, můžeme použít také hořčice na barvu hnědou, prolisovaného špenátu na barvu zelenou, prolisovaného vařeného bílku na barvu bílou apod.

    Celý povrch takto napodobené palety lehce přetřeme studeným tekutým rosolem a necháme v chladu opět ztuhnout. Pak okraj palety ozdobíme malými kornoutky ze salámu. Na prázdné místo vedle zářezu palety položíme vějířek z kyselé okurky.

    Tuto symbolickou mísu podáváme k slavnostnějším příležitostem, zvláště se hodí k oslavám výtvarných umělců. Příloha: bílé pečivo.