Vejce

    Chceme-li k přípravě ozdob použít vajec, je nutné, aby byla pokud možno čerstvá a dobře na tvrdo uvařená.

 

    Vejce dělená. Jako jednoduchá ozdoba se uplatňují vařená vajíčka nakrájená na plátky, na půlky a na šestiny. Vajíčka nakrájíme nejlépe tzv. rozkrajovačem vajec, neboť krájení vajec nožem na tyto tvary se vždy nepodaří.

 

    Hvězdice z vejce. Vezmeme na tvrdo uvařené vejce, nožem z něho skrojíme obě špičky a vejce rozkrojíme na polovinu. Jednotlivé půlky posadíme na prkénko a na jejich hoření rovné ploše uděláme nožem kolem dokola trojúhelníkové žlábkovité výřezy směrem ke středu. Touto hvězdicí pak zdobíme různé studené mísy. 

 

    Košíček z vejce. Nejdříve spodek vejce na tvrdo uvařeného rovně odkrojíme, aby nám stálo. Takto upravené postavíme na prkénko. Nyní uděláme od špičky vejce kolmo až do jeho polovičky dva zářezy, mezi nimiž vynecháme asi půl centimetru široký proužek. Potom vajíčko v polovičce vodorovně ke středu opatrně zakrojíme tak, aby oba postranní díly sice odpadly, ale abychom neporušili střední proužek. Zbude nám tedy na hoření půlce vajíčka půlkruh, který znázorňuje ucho košíčku. Takto upravený košíček pak s obou stran obložíme kaviárem, očky se sardelí, a ozdobíme zelenou petrželí. (Žloutek při této úpravě nevydlabeme. Zářezy na vajíčku jsou stejné jako zářezy na citronu při úpravě košíčku z citronu.)

 

    Muchomůrka z vejce a z rajského jablka. Na tvrdo uvařené vejce na širší špičce skrojíme a postavíme na prkénko. Menší tvrdé rajské jablko u stopky z jedné čtvrtiny skrojíme, vnitřek z části vydlabeme, důlek osolíme a opepříme. Takto připravené pak posadíme obráceně na vejce. Na povrch muchomůrky pak ještě nastříkáme tečky z máslového krému. Je to působivá ozdoba různých studených mis.

 

    Žabka z vejce. Na tvrdo uvařené vejce trochu skrojíme po straně širší špičky, aby mělo při postavení trochu šikmý sklon. Potom znázorníme po straně užší špičky klínovitým výřezem hubičku, do které vložíme buď plátek citronu, tak aby kůra citronu byla na vnější straně, anebo trochu kaviáru. Očka znázorníme takto: na vejce vystříkneme nad hubičku hladkou trubičkou s menším otvorem dvě větší tečky z majonézy ke zdobení. Do středu teček vsadíme zrníčko buď kaviáru, nebo černého pepře. Takto upravené žabky používáme hlavně k ozdobě salátů s majonézou. 

 

    Pucek z vejce. Z vejce uvařeného na tvrdo skrojíme širší špičku a pak vejce rozpůlíme na šíř. Spodní část rozkrojeného vejce postavíme na prkénko, položíme na ni větší kolečko z tvrdého rajčete nebo kolečko z nakládané červené řepy, na toto kolečko pak posadíme druhou část skrojeného vejce. Na špičku vystřihneme z majonézy ke zdobení nebo ze sardelového másla sáčkem s hvězdičkovitou trubičkou malou čepičku, kterou ozdobíme zrnkem kaviáru, nebo zeleným hráškem. Takto upraveného vejce používáme jako ozdobné přílohy k různým salátům s majonézou. 

 

     Hlavička z vejce. K tomuto účelu se nejlépe hodí vejce více zakulacené. Vejce uvařené na tvrdo skrojíme na obou špičkách a posadíme širší stranou na prkénko. Obličej utvoříme z tenkých proužků lanýžů. Na seříznutou špičku pak dáme kaviár, a to tak, aby znázorňoval zkadeřené vlasy. Nyní upravíme na misku malý podstavec salátu s majonézou, na jeho rovnou plochu položíme kolečko z tvrdého rajčete a posadíme na ně hlavičku. Můžeme také hlavičku z vejce postavit přímo na podstavec ze salátu a kolem spodní části hlavičky upravit z velmi tence nakrájeného salámu zvlněný límeček. Jinak se tyto hlavičky uplatňují také velmi dobře jako ozdoba při úpravě silvestrovských nebo masopustních mis.