Husí játra

    K přípravě ozdob z husích jater používáme buď odkrojků z pečených husích jater, anebo paštiky z husích jater.

 

    Lanýže z husích jater. Husí játra nebo paštiku prolisujeme jemným sítem, trochu okořeníme, přidáme kousek másla a propracujeme. Z této směsi utvoříme kuličky s průměrem asi 2 cm a necháme je v chladničce ztuhnout. Pravé lanýže rozsekáme na hrubo a připravené kuličky z jater v nich obalíme. Takto upravená játra, vložená do papírových košíčků, mohou se podávat též jako předkrm. Jako ozdobnou přílohu je přikládáme hlavně k drůbeži, paštikám, galantinám apod. 

 

     Třešně z husích jater. Odkrojky z husích jater, nebo paštiku z husích jater prolisujeme jemným sítem, a je-li třeba, okořeníme. Potom přidáme asi na 10 dkg prolisované směsi dvě polévkové lžíce studeného, tekutého vinného rosolu. Směs dobře zamícháme a postavíme ji do chladničky, aby ztuhla. Potom utvoříme ze směsi kuličky velikosti třešně, napíchneme je na párátka, druhý konec párátka zapíchneme do chleba a dáme rovněž do chladničky. Když kuličky vychladly, namočíme je do studeného, tekutého červeného rosolu, opět je zapíchneme do chleba a dáme znovu do chladničky ztuhnout. Je-li povlak z červeného rosolu ještě nepostačující, pak třešně znovu namočíme do rosolu. Z takto upravených třešní odstraníme párátka, místo nich zasuneme usušené stopky z pravých třešní a jako doplněk této ozdoby použijeme lístků, vykrojených ze spařené natě póru. Je to velmi pěkná ozdoba, uplatňující se u různých paštik, pěn a galantin. Tyto třešně můžeme upravit stejně jako z játrové paštiky. 

    Velmi pěkné, avšak pracnější jsou také ozdoby upravované v podobě různých druhů ovoce, jako jsou broskve, jablka a hrušky. Při těchto ozdobách však musíme použít příslušných tvořítek a hlavně musíme umět malovat rosolem. Zmínka o těchto ozdobách je uvedena pouze pro zajímavost, neboť pro jejich pracnost se jich v dnešní době velmi málo používá, snad jen výjimečně, na kuchařských výstavách, na recepcích apod.