Máslo

     Chceme-li, aby se nám jakákoliv ozdoba z másla dokonale zdařila, musíme mít máslo dobré jakosti, tuhé, tj. dobře vychlazené. Másla k přípravě ozdob musí být nejméně čtvrt kilogramu. (Čtvrtkilogramové balení vyhovuje tomuto účelu.) Čím větší však kusy másla, tím lépe se nám některé ozdoby upravují.

 

    Vroubkované řezy z másla. Nejjednodušší a vkusnou přílohovou ozdobou je máslo nakrájené na obdélníkové řezy vroubkovaným nožem, ponořeným do horké vody.

 

    Hoblovačky z másla. Tuto ozdobu můžeme vytvořit jen tzv. francouzským nožem na máslo, který u nás vyrábíme. Je to v podstatě nůž vhodně zahnutý a uvnitř jeho ohbí jsou trochu zašpičatělé vroubky.

    Francouzský nůž namočíme nejdříve do horké vody a pak přejíždíme přes tuhé máslo šikmo položeným nožem, mírně přitlačujíce na máslo, aby se nám dělaly hoblovačky. Takto upravené máslo je velmi vzhledné a má tu velkou výhodu, že se dá velmi snadno rozetřít na chléb. Hoblovačky můžeme také upravovat z různých, dobře vychlazených máslových krémů, jako je sardelový, lososový, račí atd. Chceme-li si připravit hoblovačky z másla do zásoby, pak je zhotovené vložíme do studené vody a dáme do chladničky. Hoblovačky z másla se také velmi dobře uplatňují jako ozdoba obložených chlebíčků a studených nářezových mis.

 

    Rýhované kuličky z másla. K zhotovení kuliček potřebujeme dvě prkénka, po jedné straně rýhovaná. 

    Tvrdé máslo nakrájíme na kostky s hranami centimetr dlouhými. Dřevěná prkénka nejdříve namočíme do studené vody a pak vložíme mezi jejich rýhované části jednu kostku másla. Mezi prkénky ji převalujeme tak dlouho, až se z ní utvoří pěkná, rýhovaná kulička. Tyto máslové kuličky jsou vhodnou ozdobou obložených chlebíčků a nářezových mis.

 

     Karafiáty z másla. Karafiáty se nám nejlépe dělají vroubkovaným nožem, který má ostří u špičky rovné a tupou stranu zakulacenou ke špičce. (Ostří vroubků má být poněkud tupé, aby se lépe drželo v ruce.) Nůž uchopíme pravou rukou tak, že jej položíme na čtyři prsty a přidržíme palcem. Nyní přejíždíme rovnými tahy po másle tak, aby špička nože byla nepatrně skloněna a zajížděla do másla hlouběji. Při každém tahu ustoupíme s nožem trochu dozadu, aby se zbylé rýhy řadily vedle sebe a nikoliv na sebe. Na noži se nám tím nahromadí vějířek z másla, který palcem a ukazováčkem levé ruky spojíme a stáhneme se špičky. Nůž při tom držíme stále v pravé ruce. Tímto postupem můžeme dělat karafiáty všech velikostí. Okraje hotových karafiátů můžeme, dřív než je sundáme se špičky nože, lehce ponořit do sladké papriky, aby se zpestřil jejich vzhled. Do středu jednotlivých karafiátů můžeme vložit kaparu anebo malou kostičku z červené řepy nebo z mrkve. Používá se jich ke zdobení obložených chlebíčků a nářezových mis.

 

     Růže z másla. Děláme je starou kávovou, nejlépe hliníkovou lžičkou, která má ostré a opotřebováním tenké hrany. Tuto lžičku namočíme do horké vody a z tvrdého másla vykrajujeme lístečky malé, větší a největší. Vkládáme je do studené vody. Máme-li přibližně 12 lístečků, začneme sestavovat růži, a to tak, že lepíme k sobě nejdříve lístečky malé, pak větší a největší. Okraje vrchních lístečků opatrně přejíždíme prstem. Teplým dotykem se zpřehýbají a tím dostanou tvar lístků pravé růže. Růže růžové děláme z másla obarveného šťávou z červené řepy a dobře ztuhlého. Zhotovené růže necháme před upotřebením dokonale ztuhnout. I když se tato ozdoba zdá těžko proveditelná, je v podstatě lehká a při troše trpělivosti se každému snadno podaří. Je to velmi pěkná ozdoba, kterou zdobíme nakrájenou šunkou, upravenou na míse, a nářezy.