Okurky nakládané kyselé

 

    Ke zdobení používáme hlavně tvrdých okurek souměrných tvarů. Ozdoby z větších okurek se uplatňují spíše na velkých mísách, zejména nářezových, z menších okurek pak na obložených chlebíčcích.

 

     Vějíř z okurky. Jednu celou okurku nakrájíme podélně na několik slabých plátků tak, aby řezy sahaly přibližně do tří čtvrtin a jedna čtvrtina okurky aby zůstala vcelku. Nyní plátky okurky rozhrneme do tvaru vějíře. 

 

    Vějíř stojatý z okurky. Štíhlejší a delší okurku nakrájíme po délce na tenké plátky asi do poloviny. Nedokrojený spodek okurky potom dole rovně skrojíme, okurku postavíme a plátky vějířovitě rozhrneme. Takto upravené vějířky pak rozestavíme kolem salátu upraveného na okrouhlé míse. 

 

     Věneček z okurky. Podlouhlou okurku nakrájíme na tenká kolečka tak, aby kolečka zůstala na jedné podélné straně nedokrojená. Nyní okurku stočíme do tvaru věnečku a to tak, aby nedokrojená strana okurky byla na vnitřní straně věnečku. 

 

    Plůtek z okurky. K této ozdobě se hodí silnější, větší, tvrdší okurka. Nejdříve ji rozpůlíme podél. Půlky pak položíme rovnou plochou na prkénko a nožem je šikmo nakrájíme na plátky asi půl centimetru silné. Takto nakrájené okurky pak roztáhneme od sebe, aby se nakrájené plátky částečně kryly. Tím se nám utvoří jakýsi plůtek. Zhotoveného plůtku – buď rovného, nebo mírně stočeného – používá se jako okrajové ozdoby různých mis. 

 

     Kornoutek z okurky. Větší tvrdou okurku nakrájíme po délce na tenké plátky, které zatočíme do tvaru kornoutku. Tyto kornoutky, naplněné salátem s majonézou, kaviárem nebo rosolem apod. se velmi dobře uplatňují jako ozdoba chlebíčků a studených mis.