Hodnoty kalorií, bílkovin, tuků a uhlovodanů v některých potravinách

    Tím jsme vlastně dospěli k závěru, který shrnuje dnes nejzákladnější poučku správné výživy, totiž že člověk má jíst střídmě a stravu smíšenou a pestrou. Živí-li se člověk stravou smíšenou, tj. složenou z potravin živočišných i rostlinných, náhodný nedostatek některých životně důležitých látek a bílkovin v některé potravině se vyrovná přebytkem z pokrmů jiných. Tak při pestré, smíšené stravě, doplňované syrovým čerstvým ovocem a zeleninou, zapíjené pramenitou vodou s přirozenými ovocnými šťávami nedochází zpravidla k nemocem z nedostatečné výživy.

    Studená příprava pokrmů významně přispívá k možnostem vytvářet právě pestrý a zdraví prospěšný jídelníček. Mnohé pokrmy, připravené ze zeleniny syrové nebo z ovoce, lze požívat právě tím, že se v kyselém prostředí vitamín C jen málo okysličuje. Přídavek octa nebo citronové šťávy, podobně jako kysání zelí, usnadňuje i trávení těchto pokrmů. Zelené natě, cibulka a jiné zeleniny, jichž se užívá jako přílohy nebo jako kořenící příchuti masitých pokrmů za studena, jsou zdroji dosud nezcela známých látek ochranných, fytoncidů a rostlinných fermentů. Při studené přípravě pokrmů se ochranné látky většinou nevyluhují vodou tak jako při dlouhém vaření a je zachován i vyšší obsah vitamínů, citlivých na vysoké teploty, než při teplé úpravě.

    Při studené úpravě musíme ovšem používat pouze čerstvých surovin dobré jakosti. Odpadávají při tom i ztráty biologické hodnoty, vznikající při dlouhém skladování, ohřívání pokrmů, vadnutí zelenin apod.

    Konečně mnohé pokrmy masité lze při studené přípravě snadno zbavit tuku a jsou s kyselými saláty (např. studená vepřová, libová) vhodné i pro nemocné, kteří je v teplé úpravě nemohou požívat.

    Studená úprava pokrmů, osvěžující zejména v létě, zpestřuje významně smíšenou stranu a přispívá vydatně k uchování i k zvýšení biologické hodnoty potravy. Právě při studené úpravě pokrmů je možno účelně využít jako materiálu syrové zeleniny a ovoce, vhodně a pestře střídat barvy, chuti i hustotu (konsistenci) jednotlivých použitých surovin. Taková úprava stravy, lákající i oko lahodnosti barev a tvarů, povzbuzuje chuť k jídlu, a tím je též nutným podkladem pro správné trávení a vhodné využití potravy v těle.