Postup práce

 

    Lanýže nebo pestřece, buď konservované, nebo uvařené nakrájíme ostrým nožem na tenké plátky, z kterých pak vykrajujeme velmi tenké proužky (silnější nitky). Nakrájené proužky pokud možno ponecháváme na malé mističce, do které jsme nalili trochu vývaru z konservovaných nebo uvařených hub, a to proto, aby nám proužky zůstaly vláčné a daly se podle potřeby snadno ohýbat. Z těchto proužků pak sestavujeme písmena nebo různé motivy, a to buď přímo na povrch pokrmu potřeného napřed rosolem, anebo do tvořítek vylitých tenkou vrstvou rosolu. Rosol však musí nejdříve v chladu ztuhnout. Při tom pamatujme, aby proužky byly stejně silné a spojovaly se tak, aby znázorňovaly tlustočarou kresbu. Proužky z hub namáčíme nejdříve do studeného tekutého rosolu a pinsetou je přenášíme na určené místo. Když se nám kresba k povrchu pokrmu pevně přilepila, pak celý povrch pokrmu potřeme ještě jednou nebo dvakrát studeným tekutým rosolem (k potírání rosolem používáme štětce) a postavíme takto zdobený pokrm do chladu.

    Na dně tvořítka umístěnou ozdobu z lanýžů zalijeme, když se již k rosolu přilepila, tenkou vrstvou studeného tekutého rosolu a necháme rovněž v chladu ztuhnout. Je důležité, aby další náplň tvořítka byla světle zabarvena, aby se ozdoba z lanýžů po vyklopení pokrmu z tvořítka výrazně rýsovala. Z kreseb lanýžů se dobře vyjímá na příklad srnčí hlava, umístěná na paštice ze zvěřiny, a pak ryba zdobící povrch rybího salátu v rosolové majonéze.

    Z tenkých plátků lanýžů nebo pestřeců se dají také sestavovat siluety, např. kuřátko, které se uplatní jako ozdoba na galantině z drůbeže, nebo zajíček, který vhodně zdobí paštiku ze zajíce nebo z králíka. U všech těchto ozdob dbejme, aby podklad měl světlé zabarvení, nejlépe bílé nebo žluté. Jedině tak ozdoba dokonale vynikne.

    Kresbou z lanýžů není ještě tento způsob ozdob zcela vyčerpán. Kresba lanýži se kdysi ještě doplňovala malbou barevným rosolem. Pro složitost práce je to však v dnešní době celkem již zastaralý a bezvýznamný způsob zdobení pokrmů.