Artyčoky vařené

 

    Nejchutnější částí artyčoků jsou jejich dužnatá, masitá lůžka, také tak zvaná dna, a ztloustlé, zákrovní, obalové lístky.

    Nejdříve uřízneme stvol artyčoků těsně u plodu, tj. u bodlákové hlavice. Špičky ostnatých listů nožem odkrojíme, a buď nůžkami odstřihneme ztvrdlé konce spodních lístečků, anebo tyto spodní lístečky úplně odstraníme. Dřevnatý povrch okolo stvolu tence odřežeme a obnažené dužnaté lůžko potřeme citronovou šťávou, aby nám nezčernalo. Takto připravené celé artyčoky několikrát ve studené vodě omyjeme a pak je na chvíli vložíme do studené vody s citronovou šťávou, opět proto, aby nezčernaly. Potom je vložíme do osolené vody a vaříme 10 – 15 minut, tj. tak dlouho, až se dají střední lupínky lehce vytáhnout. Uchopíme je, zakroutíme a vytáhneme. Na dně artyčoků zůstanou uvnitř jen květní pestíčky, které kávovou lžičkou lehce odstraníme, a to tak, aby v artyčokových žádných pestíček nezůstal. Nyní rozkrojíme křížem dno a celý artyčok rozčtvrtíme. Vzniklé čtvrtiny artyčoku potřeme citronovou šťávou a pak je obkládáme.

    Podle jiného způsobu můžeme lístky s celých artyčoků odřezat. Tím nám zůstane pouze dno, čili dužnaté lůžko v podobě misky, které rovněž okamžitě potřeme citronovou šťávou.

 

    Před obkládáním marinujeme uvařená lůžka, po případě čtvrtky celých artyčoků, nejdříve asi hodinu v marinádě, zhotovené z 1/8 litru octa, několika kapek worcesterové omáčky, z trochy pepře, soli a 1/16 litru oleje.

    Kromě artyčoků čerstvých bývají na trhu také artyčoková dna konservovaná, která již nevaříme, pouze je marinujeme před dalším upotřebením pro studenou kuchyni.