Úhoř v rosolu

    Poměr: 1,20 kg úhoře, sůl, 1 l vody, 1/16 litru octa, ¼ litru bílého vína, 15 dkg zeleniny (mrkev, petržel, celer), 5 dkg cibule, 10 zrnek pepře, 6 zrnek nového koření, 2 bobkové listy, trošku tymiánu. – 1 ½ l rybího rosolu ,citron a zelená petržel na zdobení.

 

    Postup: Hlavu zabitého úhoře ovážeme motouzem a úhoře pověsíme na hřebík. Za hlavou kůži kolem dokola nakrojíme a stáhneme ji směrem k ocasu. Při tom si pomáháme špičatým nožem. Nahřejeme-li úhoře nad plynovým plamenem nebo nad rozžhaveným dřevěným uhlím, stahování se nám usnadní, a to proto, že se teplem tuk pod kůží rozpouští. Pak hlavu a ocas odkrojíme. Za hlavičkou leží žluč, kterou opatrně vyjmeme. Pak úhoře nakrájíme na kusy dlouhé asi šest cm, vytlačíme z nich vnitřnosti hůlkou vařečky a vnitřní blánu odstraníme. Vykuchané kusy úhoře dobře ve vodě vymyjeme, osušíme, osolíme a postavíme asi na půl hodiny do chladu.

    Do kastrolu nalijeme vodu, přidáme sůl, ocet, na nudličky nakrájenou zeleninu a cibuli, vložíme koření a asi půl hodiny povaříme. Potom přilijeme do zeleninového vývaru víno, vložíme připraveného úhoře a vaříme pomalým varem asi patnáct minut. Pak vychladlé porce úhoře z vývaru vyndáme, urovnáme je do plechového tvořítka, zalijeme je rybím rosolem a necháme v chladu ztuhnout. Před podáváním vyklopíme ztuhlý obsah tvořítka na mísu a ozdobíme zelenou petrželí a na dílky nakrájeným citronem.

    Podáváme jako předkrm, jako samostatný pokrm nebo jako jídlo po večeři.

    Příloha: bílý chléb a majonézová omáčka.

 

    Pro 6 osob.

Úprava trvá 2 hodiny.