Raci v rosolu s francouzským salátem

 

    Poměr: Maso z 30 raků uvařených ve vývaru s kmínem , ¼ litru tekutého studeného rosolu, 2 dkg kaviáru, ½ kg francouzského salátu připraveného k zrosolovatění ,3 na tvrdo uvařená vejce a zelená petržel. – Plechové tvořítko tvaru polokoule obsahu asi 6/10 litru.

 

    Postup: Tvořítko zasadíme do ledu, nalijeme do něho trochu studeného rosolu a naklánějíce tvořítko točíme jím tak, aby se rosol na vnitřních stěnách kolem dokola stejnoměrně usadil a ztuhl. Nyní dáme do středu tvořítka na ztuhlou vrstvu rosolu kaviár a vnitřní stěnu tvořítka vyzdobíme souměrně račími ocásky, předem namočenými do tekutého studeného rosolu. Když ocásky k rosolu přituhly, nalijeme opět do tvořítka trochu tekutého studeného rosolu a naklánějíce znovu tvořítko točíme jím tak dlouho, až i tento rosol stejnoměrně rozmístěný ztuhne.

    Do francouzského salátu, připraveného k zrosolovatění, přimícháme nakrájené maso z klepet, naplníme jím střed tvořítka a necháme vše dobře ztuhnout. Ztuhlý obsah tvořítka vyklopíme pak na okrouhlou mísu.

Uvařená vejce rozdělíme na čtvrtky, tyto čtvrtky překrojíme a překrojenou stranou přiložíme kolem raků v rosolu. Mezi dílky vajec dáme snítky zelené kadeřavé petržele.

    Podáváme jako předkrm i jako samostatný pokrm.

    Příloha: bílý chléb, houstičky, majonéza okořeněná nebo majonézová omáčka.

 

    Pro 6 osob.

Úprava trvá 2 hodiny.