Zelenina plodová

Lilek (neboli patlažan), okurka, paprika, patisony, rajská jablíčka a turek neboli tykev.

 

Lilek jedlý, zvaný též patlažan, je dužnatý plod, dlouhý 15 až 20 cm, tvaru podlouhle vejčitého. Některé druhy jsou zahnuté, podobají se okurce, jiné mají tvar hruškovitý. Barva plodu je ponejvíce temně fialová. Je též odrůda lilků bílých. Slupka je téměř u všech plodů hladká a lesklá. Jejich dužnina je hodně pórovitá, s četnými semeny. Mají jemnou kořennou chuť. Používáme jich k přípravě imitace kaviáru a na saláty.

 

Okurky mají svěží, lahodnou chuť a upravujeme z nich saláty. Malé okurky, pokud možno štíhlé a tvrdé, tzv. nakládačky, nakládáme do octa. Skleníkové okurky, podlouhlé a štíhlé, nikdy neloupeme, pouze je omyjeme, neboť jejich slupka má znamenitou aromatickou chuť. Používáme jich k přípravě salátu a na obložené chlebíčky. Okurky nahořklé chuti vyřadíme.

 

Papriky. Používáme-li čerstvých paprik k plnění, k ozdobě nebo do salátu, pak je lépe, zbavíme-li je tvrdé povrchové slupky. Děláme to tak, že čerstvé papriky ponoříme do hodně rozpáleného oleje, třikrát až čtyřikrát je v něm otočíme, vyndáme a slupku ihned sloupneme. Slupka po spaření dostane světlejší barvu a špičkou nože se dá snadno odstranit. U paprik pak vynikne lépe jejich zabarvení. Druhý způsob, tj. opékání čerstvých paprik na plotně nebo v troubě, jak se ponejvíce dělá v Bulharsku, nemá ten výsledek. Pro plnění pak papriky podél rozpůlíme, jádra a stopku vykrojíme a naplněné, je-li třeba pro udržení rovnováhy, postavíme buď do papírových košíčků, anebo na podstavec ze salátu. Pojídáme je také za syrova.

 

Patissony, které se u nás začaly teprve pěstovat, jsou hojně rozšířeny v SSSR. Je to plod tykvovité rostliny, melounovitého tvaru a velikosti. Tyto plody je nutno sklízet, dokud je slupka ještě měkká a povrch slupky zabarven do světlezelené až bílé barvy. Začne-li slupka žloutnout, jsou již méně vhodné pro kuchyňskou úpravu. Připravuje se z nich velmi chutný a biologicky hodnotný salát.

 

Rajská jablíčka, ať již červená nebo žlutá, jsou vhodným materiálem pro plnění, ke zdobení, k přípravě salátu a jako příloha. Jejich povrchová slupka nemá však příjemnou chuť a zejména při úpravě salátu je lépe, když ji odstraníme. K tomu použijeme dobře vyzrálých, tvrdých rajských jablíček a ponoříme je na okamžik do vroucí slané vody. Potom ihned špičkou nože tenkou slupku sloupneme a oloupaná postavíme do chladu.

K plnění používáme pokud možno větších, ale hlavně tvrdších rajských jablek, s kterých asi čtvrtinu nahoře skrojíme a lžičkou vnitřek opatrně vydlabeme. Skrojené části rajského jablka můžeme pak použít k zakrytí náplně. Vnitřní část vydlabaného rajčete osolíme, slabě opepříme a naplníme francouzským salátem, květákovou majonézou atd. Vydlabanou část rajských jablek žíněným sítem prolisujeme, přidáme cukr a trochu citronové šťávy, dobře vychladíme a podáváme jako nápoj. Nebo prolisované maso rajčete zamícháme do měkkého tvarohu, nebo použijeme k přípravě omáčky.

 

Turek (tykev) je velký oranžově zbarvený plod, dosahující někdy značné velikosti a váhy. Pro studenou kuchyni je vhodný nakládaný v octě. Před nakládáním turka nejdříve omyjeme, rozkrojíme a odstraníme měkkou dužninu s jádry. Tuhou dužninu nakrájíme na několik dílů, s kterých pak nožem slupku odkrojíme, dužninu nakrájíme na větší kostky a nakládáme do octového nálevu.