Rybí konservy
Ryby se konservují ponejvíce do plechovek hermeticky uzavřených a sterilovaných. I když namnoze zcela nenahradí pokrm připravený z čerstvých ryb, přece jen je nelze opomíjet jako vítaný doplněk jídelního lístku nebo jako potřebnou surovinu k přípravě různých studených pokrmů. Dělíme je na polokonservy (preservy) a konservy.
Polokonservy vzbuzují často dojem pravé konservy a tato záměna je mnohdy příčinou, že se příliš dlouho a někdy i nevhodně uskladňují. Proto je nutno takovéto konservy, které se liší od pravých tím, že nejsou sterilovány, pro jejich omezenou trvanlivost co nejdříve spotřebovat.
Bez sterilace se konservují ponejvíce výrobky ze sleďů, jako zavináče, marinované řezy ze sleďů, marinované sledě vcelku bez hlav (tzv. baltické), korunní sardinky (tzv. ruské rybičky), pečenáče, sledě v rosolu, dále pak různé výrobky z makrel, z úhoře apod.
Při nákupu těchto konserv povšimneme si hlavně, aby plechovky nebyly nafouklé („bombírované“, neboť obsah takovýchto preserv je již závadný. Bombáž obyčejně vznikne, zůstanou-li v konservě zárodky, které jsou příčinou rozkladu organických látek. Tím se tvoří plyny, které vydouvají plechovky.
Zmrzne-li nám obsah konservy koupené v bezvadném stavu, nastává často rovněž bombáž. Je-li příčinou bombáže jen zmrznutí, je obsah konservy s hlediska zdravotního neškodný.
Tyto polokonservy uschováváme na kratší dobu hlavně v chladné, suché místnosti.
Používání polokonserv
Rybích polokonserv se většinou používá tak, jak jsou. Některých z nich, jako baltických sleďů marinovaných, ruských rybiček apod., se však používá k přípravě salátů, obložených chlebíčků a studených mís.
Konservy na rozdíl od polokonserv jsou konservy po uzavření do plechovek sterilovány teplem. Tyto konservy mají při správném uskladnění dlouhou trvanlivost.
Na trhu jsou rybí konservy v hojném výběru. Některé z nich jsou konservovány v solném láku, jiné v oleji, ve vlastní šťávě, v různých omáčkách, zejména v rajské, remuládové atd.
Jsou to: sardele, sardelové řezy, sardelová očka, ančovičky, šproty, sardinky, losos, tuňák, makrely, sledě, matjesoví slanečci, jeseter, tresčí játra, různé rybí pomazánky apod.
Přes to, že jsou tyto konservy sterilovány, vyskytuje se občas i u nich bombáž. Špatným uskladněním zejména na vlhkých místech, plechovky také někdy proděravějí rezem. Takto poškozené konservy vyřazujeme, neboť jejich použití může způsobit těžké onemocnění.
Používání rybích konserv
Veškeré druhy rybích konserv, které se vyskytují na trhu, umožní snadnou a rychlou úpravu studených pokrmů. Používá se jich k přípravě máslových krémů, speciálních majonéz, salátů, obložených chlebíčků a vajec, studených mís anebo jako samostatných pokrmů.