Příprava a kuchání ryb

     Z usmrcené ryby nejdříve odstraníme šupiny. Ocas zabalíme do ubrousku, uchopíme do ruky, rybu položíme na vlhké prkénko a tupou hranou nože, položeného šikmo, seškrábeme rychlými pohyby směrem k hlavě šupiny. Místo nože můžeme použít škrabky na šupiny. Některé ryby, jako candát a štika, mají tělo pokryté šupinami, které lpí dosti pevně v kůži, zejména když povrch těchto ryb je oschlý. Při odstraňování šupin s oschlých ryb nožem se kůže často řasovatí a část šupin zůstává v kůži. Tu nám k dočištění nejlépe poslouží vidlička. Rybu zbavenou šupin pak v čisté studené vodě opláchneme. Určité druhy ryb, jako pstruha, sivena, menšího línka apod., nezbavujeme šupin. Jejich šupiny, s kterými se připravují, jsou velmi drobounké a při požívání nevadí. Kdo však chce, může je při jídle odstranit, a to i s kůží, která se velmi snadno sloupne, je-li ryba uvařená.

 

     Na podélné břišní straně, od řiti směrem k hlavě, uděláme ostrým nožem zářez a střevo až k jícnu, tj. těsně za hlavou, přeřízneme. Pak všechny vnitřnosti vyjmeme. Při tom hlavně dbáme, abychom neprotrhli žluč, která je umístěna ve vnitřnostech hned za hlavou. Potom vyškrábeme z tělní dutiny ledvinu, která je tmavočervená a je umístěna pod tuhou blanou podél páteře.

     Chceme-li rybu zachovat vcelku, nakrojíme ji těsně za hlavou, a to směrem k ocasu. Vzniklým otvorem opatrně vyndáme vnitřnosti. Nadíváme-li ryby, vyřízneme i páteř, neboť se takto upravená ryba po uvaření lépe krájí na porce. Ploutve buď odstřihneme, anebo odsekneme. Vykuchanou rybu před úpravou rychle opláchneme pod tekoucí studenou vodou. U větších ryb odstraníme také žábry. Z vnitřností kaprovitých ryb používáme hlavně jiker, mlíčí, i jater. Důležité však je, aby ryba byla alespoň týden sádkovaná a trávicí trakt měla prázdný. Vnitřností candátů, štik apod. se používá ponejvíce jen v letních a podzimních měsících, tj. v době mimo tření. Ze ostruhovitých ryb, jako je pstruh, siven a lipan, se vnitřností nepoužívá.