Jižní ovoce

Ananas, banány, citrony, pomeranče, mandarinky, grapefruity a olivy.

 

     Ananas je tropické ovoce a pěstuje se na plantážích. Je to přízemní rostlina, jejíž plody mají velký vejčitý tvar, barvu, oranžově žlutou a na vrcholu nesou chochol ze zelených listů. Dužnina ananasu je šťavnatá, velmi aromatická a má intensivní, příjemnou vůni. Pojídá se za syrova. Jednotlivé plody váží až 3 kg. Na trhu bývá buď čerstvý, nebo konservovaný. Je výbornou přísadou do ovocných salátů.

 

    Banány jsou podlouhlé plody palmovité rostliny, která roste v tropech. Rostou ve velkých trsech, a to několik trsů nad sebou. Toto ovoce je nasládlé, ale mdlé chuti. Používá se ho k přípravě ovocných salátů a jako ozdobné přílohy ke zvěřině.

 

    Citrony jsou plody citroníku a dovážejí se k nám z jihu. Pro svůj vysoký obsah vitamínů, zvláště vitamínu C, a to jak ve šťávě, tak i v kůře, jsou zdravotně důležitou potravinou. Šťáva obsažená v dužnině, přidaná do různých pokrmů, připravených ve studené kuchyni, dodává jim znamenitou chuť. Zejména pro nemocné nebo pro osoby s dietou se často používá místo octa. Silice, která je obsažená v kůře, je neméně chutnou přísadou do omáček, marinád apod. Kůru strouháme až před samým použitím, neboť jinak silice v ní obsažená snadno vyprchá. Citrony nakrájené na osminky nebo na kolečka jsou vhodnou ozdobou studených mís (viz ozdoby).

Chceme-li citrony uchovat delší dobu, zabalíme každý zvlášť do hedvábného papíru a uložíme do suché, chladné místnosti, nebo je otřené narovnáme do čisté láhve a hermeticky uzavřeme.

 

     Pomeranče jsou plody oranžovníku. Dovážejí se k nám z jihu v několika odrůdách. Stejně jako citrony i pomeranče se často uplatňují ve studené kuchyni. Šťávy i nastrouhané kůry používáme při úpravě omáček, dužniny pak k úpravě ovocných salátů. Pomeranče rozebrané na dílce nebo nakrájené na kolečka velmi dobře ozdobí mísy se zvěřinou. Rozdělené na dílky uchovají déle svěžest a vitamínový obsah než rozkrájené nožem.

 

    Mandarinky jsou menší než pomeranče. Jsou to plody citrusového stromku, který je odrůdou oranžovníku. Zvláštní jejich vlastnosti je lehce odstranitelná slupka. Plody jsou velmi sladké a silně aromatické. Mají podobné vlastnosti jako pomeranče, a proto také jejich upotřebení v kuchyni je stejné.

 

     Grapefruity jsou citrusové plody stromu příbuzného citroníku. Jsou poněkud větší než pomeranče, barvu však mají světložlutou a slupka je hladší. Jejich dužnina je hodně šťavnatá, ale dosti kyselá, a má nahořklou příchuť. Šťávy se používá k přípravě některých omáček. Vydlabané plody se plní salátem s majonézou. Chceme-li je tak upravit, rozkrojíme plod napříč na dvě půlky. Z jednotlivých půlek pak ostrým špičatým nožem vykrojíme z blan dužninu. Potom z půlek odstraníme zbylé hořké blány a půlky naplníme vrchovatě salátem s majonézou. Povrch ozdobíme vykrojenou dužninou.

 

    Olivy jsou peckovité plody stromu olivy obecné. Dužnina oliv obsahuje 70 % tuku, je základní surovinou k výrobě známého olivového oleje. (Olivy se podobají podlouhlým bobulím vinných hroznů.) Je jich více druhů různých velikostí. Na trh přicházejí olivy zelené a černé. Zelené bývají obyčejně odpeckované, plněné dužninou rajského jablka nebo paprikou a konservované ve slané vodě s přídavkem rozličného koření. Zelené olivy jsou sklizeny před dozráním. Černé olivy jsou již vyzrálé plody, poněkud scvrklé a ponejvíce naložené v solném roztoku. Jsou-li tuze slané, namočíme je na nějakou dobu do pitné vody. Jsou vhodnou přílohou k pokrmům, zejména ze zvěřiny, dále pak z ryb a korýšů. Používá se jich též jako přísady do salátů. Zejména zelených oliv, odpeckovaných a plných různými nádivkami, používáme jako pikantního předkrmu a ke zdobení.