Bobulovité ovoce

    Angrešt, brusinky, hrozny, jahody lesní, jahody zahradní, klikvy, maliny, ostružiny a rybíz. K přípravě ovocného salátu užíváme malin, ostružin, jahod, hroznů a angreštů. Dbáme však, aby bobule byly bezvadné a dobře vyzrálé, a zejména maliny aby nebyly červivé. Oprané bobule vinných hroznů jsou též vhodnou ozdobou různých salátů, mis a studených pokrmů. V cukru zavařených brusinek a rybízu používáme k zdobení zvěřiny, prolisovaných pak k přípravě různých omáček.

 

    Klikva. Klikvy jsou červené bobule o něco větší než brusinky, mají chuť citronově nakyslou a za syrova se jich k jídlu nepoužívá. Klikva, nazývaná též zimnice, je u nás málo známa a málo používaná. Roste na močálovitě, rašelinné půdě, ponejvíce v šedém mechu, zejména na jihočeských rašeliništích a na Českomoravské vysočině, na příklad u Račína na Přibyslavsku. Je to malý keříček tenkých, plazivých proutků s vejčitými, vždy zelenými listečky. Stopky květní mají nejvýše dva růžové kvítky. Zralé červené bobulky se sbírají na podzim anebo z jara po přezimování.

    Chceme-li, aby nám bobule klikvy vydržely delší dobu, dáme je do plátěného sáčku a pověsíme na vzdušné, chladné místo. Můžeme je též usušit, čímž se jejich trvanlivost prodlouží, anebo zavařit jako brusinky.

    Používáme jich takto: Do ¼ litru vody ve varu přisypeme dvě polévkové lžíce bobulek klikvy (mohou být i čerstvě natrhané) a vaříme je tak dlouho, až popraskají. (Praskání bobulek je hlučné.) Poté je odstavíme a přikryté necháme asi 10 minut stát. Pak odvar procedíme a zbylou zavařenou klikvu nerezovou lžičkou ještě důkladně vymačkáme přes sítko do scezené tekutiny. Procezený odvar má znamenitou, nakyslou chuť citronů a je červeně zabarven. Vychladlého se užívá při úpravě majonéz, omáček, salátů, marinád apod. místo citronové šťávy. Takto připravený odvar, procezený a oslazený cukrem, je výbornou náhradou za čaj s citronem.