Langusta

Tento mořský rak se podstatně liší od humra tím, že nemá klepeta, zato však velký, silný ocas. Je to větší druh mořských raků se zvlášť velkými tykadly a s dlouhýma nohama, na jejichž koncích jsou drápky. Žije ponejvíce v Středozemním moři a v Atlantickém oceánu. Živá langusta má tmavou fialovězelenou barvu, místy se žlutými skvrnami. Průměrná její délka je 30 až 50 cm a váha až 1 kg. Mnohdy dosahuje i větší délky i váhy. Maso, které je hlavně v silném ocase, chutná stejně jako z humra nebo kraba.

 

Doprava langust

Do vnitrozemí se dovážejí langusty jen ve vzácných případech. Doprava langust je stejná jako u humrů.

Usmrcování a vaření langusty

Langusta se usmrcuje tak jako jiní korýši. Vložíme ji do vařící vody s příslušnou přísadou. Langustu před vařením ve studené vodě ostrým kartáčem důkladně omyjeme. Hlavně dbáme, abychom nepoškodili její dlouhá tykadla, která jsou hlavní ozdobou upravené langusty. Očištěnou langustu pak přivážeme živou na vložku vaničky, určené k vaření ryb, a to tak, aby měla natažený ocas a při vaření se nezkroutil, neboť uvařené maso z nataženého ocasu lze daleko lépe nakrájet. Abychom poklicí neulámali tykadla, svážeme je a v kloubcích je obrátím dozadu na hřbet, na kterém je připevníme. Takto připravenou langustu pak vložíme do rybí vaničky s prudce se vařící vodou, do níž byly dány příslušné přísady. Vody musí být tolik, aby byla celá langusta dobře ponořena. Langustu vážící 60 dkg vaříme asi 30 minut, těžší pak o 10 – 15 minut déle. Uvařenou langustu necháme v téže vodě vychladnout. Potom ji z vaničky vyndáme, přestřihneme provázky, kterými byla k vložce rybí vaničky přivázána, a upravujeme ji dále. (Viz vyobrazení.)

Upotřebení masa z langusty

Jak již bylo výše řečeno, má langusta maso z největší části jen ve svém silném ocase. Po odstřihnutí celého povrchu ocasového krunýře drůbežími nůžkami vyjmeme opatrně maso z ocasu. Toto maso pak nakrájíme na kolečka asi půl centimetru silná a odstraníme z nich střívko. Z těchto koleček lze zvlášť pěkně upravit medailonky. Pamatujme, že též v nožkách je trochu masa; proto nožky rozsekneme a maso z nich vyndáme. Další použití langustího masa je stejné jako u humrů, krabů apod.

Důležité: Krunýře všech korýšů, kterých použijeme k přípravě studených mis, potřeme olejem, aby se víc leskly. Potírání krunýřů rosolem je také vhodné, ale nepůsobí tak pěkně.