Humr

Humři jsou druh velkých mořských raků a podobají se – kromě toho, že mají nestejně dlouhá klepeta – našim velkým rakům. Dosahují však průměrné délky 20 až 30 cm a váhy půl kilogramu. Ve vzácných případech se vyskytují i velcí humři, kteří váží až 8 kg. Vývin těchto korýšů je velmi pomalý. Nejchutnější maso mají od května do října. Nejlepší humři se dovážejí z Norska a Francie, žijí však u všech evropských břehů vyjma břehy Baltického moře.

 

Doprava humrů

Do vnitrozemí se dopravují živí humři ponejvíce letadly, a to ve větších koších, vyložených mechem nebo dřevěnou vlnou. Mech i dřevěná vlna se namáčejí do mořské vody. V zajetí se udrží humr na živu nejdéle šest dnů; během této doby nepřijímá potravu. Čím dříve se takto dopravený humr uvaří, tím chutnější je jeho maso. Ponoříme-li humra do naší sladké vody, zakrátko zhyn. Humr, tak jako jiní korýši, musí být před uvařením živý, neboť z pošlých uvařených humrů je maso zdraví velmi škodlivé.

Usmrcování a vaření humra

Nejdříve humra dobře okartáčujeme ve studené vodě. Ve větším hrnci přivedeme vodu s příslušnou přísadou do varu, a když se klokotem vaří, rychle do ní vhodíme živého humra hlavou napřed a přidržíme jej chvilku vařečkou pod vodou. Humra vážícího do půl kilogramu vaříme 20 až 25 minut. Většího humra až půl hodiny. Uvařený humr má krásnou červenou barvu. Humra necháme ve vývaru vychladnout. Humří morek, tzv. „corail“, je v hřbetní části hned za ocasovým krunýřem a syrový je tmavozeleně zabarven; vařením však krásně zčervená. Vařený humří morek, který se skládá ze spousty malých kuliček velikosti máku, má velmi dobrou chuť. V studené kuchyni ho používáme k zdobení různých pokrmů zhotovených z korýšů. Žije-li humr delší dobu v zajetí, strávit tento morek. Při vaření dbejme, abychom nepoškodili tykadla.

Dělení humra pro rychlé podávání

Pro rychlé podávání položíme uvařeného, vychladlého humra na prkénko a silným nožem, který zabodneme do hřbetního krunýře, jej rozdělíme po délce na dvě půlky. Vnitřnosti a střívko z masa ocasu odstraníme. Mezeru vzniklou po odstranění vnitřností vyčistíme, pokapeme citronem a naplníme rosolem nebo salátem s majonézou. Klepeta ukroutíme. Články spojující klepeta s krunýřem rozsekneme, protože i v nich je maso. Jednotlivá klepeta uchopíme pak za špičku, opřeme kloubem o prkénko a ostrým nožem osekáme skořápku okolo klepeta nad kloubem asi do jedné třetiny. Tím obnažíme maso, které zůstane ve špičce klepeta zasunuto a lehko se dá vybrat. Takto rozděleného humra pak urovnáme na mísu s patřičnou přílohou a ozdobou jej podáváme.

Dělení humra pro slavnostnější podávání

Uvařeného, vychladlého humra opláchneme ve studené vodě. Potom vezmeme drůbeží nůžky, zabodneme je u kořene ocásku na vrchní straně a celý povrch ocasového krunýře odstřihneme. Nyní maso z ocasu vyjmeme, na spodní straně je nařízneme a střívko z něho odstraníme. Červený morek vyjmeme a dáme stranou. Vzniklou dutinu vyčistíme, vymyjeme a vytřeme citronem. Pak ji podle potřeby naplníme salátem, rosolem apod. Vrchní skořápku klepet odstřihneme, aby byl volný přístup k masu v klepetech. Maso z ocasu nakrájíme na kolečka a rozložíme je úhledně na salát, kterým vyplníme zejména ocasní dutinu. Takto upraveného humra položíme na mísu a podáváme jej s příslušnou přílohou a ozdobou. Morku použijeme ke zdobení. 

Upotřebení humřího masa

Tak jako masa krabího užívá se i humřího masa ponejvíce k přípravě humří majonézy. Kromě této úpravy užíváme humřího masa též k zalévání do rosolu, k přípravě různých salátů apod.