Sůl, cukr, ocet, worcesterová omáčka

 

    Sůl je velmi důležitá přísada skoro do všech pokrmů, neboť jim dává základní chuť. Bez soli bychom se v kuchyni vůbec těžko obešli. Ale i zde je nutno dbát opatrnosti, neboť přesolené jídlo ztrácí na chuti. Pro úpravu studených pokrmů se nejlépe hodí jemná stolní sůl. Protože snadno vlhne, uchováváme ji na suchém místě.

 

    Cukr je nejen důležité sladidlo, ale v studené kuchyni se ho také používá k ochutnění při úpravě majonéz, omáček, marinád, sýrů atd. Zejména u ostře kyselých pokrmů otupíme ostrou kyselost, přidáme-li trochu cukru.

 

    Ocet. Jeho mnohostranné použití v kuchyni mu dodává velký význam. Používá se ho k zlepšení chuti pokrmů a jako konservačního prostředku při nakládání nejrůznějších potravin. Obvykle přichází na trh ocet osmiprocentní, který se buď ředí, anebo nezředěný přidává v malých dávkách. Je to většinou ocet kvasný, vyrobený z lihu.

Jemnější chuť má však ocet vinný a estragonový. Estragonový se dá snadno vyrobit doma, a to tímto způsobem: Do dvoulitrové láhve se širokým hrdlem dáme asi 10 dkg estragonových větévek s lístky, předem vodou opláchnutých. Malounko je osolíme a láhev dolijeme osmiprocentním octem. Hrdlo pak povážeme pergamenovým papírem a papír několikrát propíchneme. Láhev postavíme asi na pět týdnů na teplé místo. Občas obsahem zatřepáme. Poté ocet prolijeme filtračním papírem do čistých lahví, zazátkujeme, a buď ho používáme, nebo uschováme. Znamenitě se hodí při úpravě majonéz, omáček, salátů, marinád apod.

 

 

    Worcesterová omáčka (Worcester sauce) má ostrou vůni a zvláštní kořenitou chuť. Je původu cizozemského. Je to již hotové tekuté koření, složené z různých kořenitých surovin chuťově sladěných. V poslední době se vyrábí i u nás ve velmi dobré jakosti. Je nepostradatelné pro kořenění majonéz, omáček, salátů a mnoha dalších pokrmů.