Koření Š-Z

 

    Šalvěj (lékařská) je silně aromatická, má pronikavou, nahořklou příchuť. Patří do čeledi rostlin pyskatých. Jako koření užíváme jejich lístků čerstvých i sušených k přípravě skopového a vepřového masa, při úpravě rybích pokrmů (zejména úhoře). Sušené lístky šalvěje jsou hlavní součástí paštikového koření.

 

    Tymián je koření dosti aromatické, se zvláštní příchutí. Je to sušená, drcená vonná nať trvalé rostliny, příbuzné s naší mateřídouškou. Výborně se hodí k přípravě zvěřiny, různých mas, rosolů apod.

 

    Ysop má hořkou chuť a příjemnou vůni. Je to rostlina čeledi pyskatých, trvalá, polokeřovitá. Dosahuje výšky asi půl metru a užívá se hlavně natě. U nás se pěstuje jako rostlina užitková. Větévky (natě) se uřezávají nízko u země, a to v době květu, tj. v červnu nebo červenci, a suší se tak dlouho, až se lámou. Při sušení se často obracejí. Sušené natě se roztlukou na jemno a používá se jich jako koření při úpravě mas, zvěřiny a ryb.

 

    Zázvor vyniká ostře palčivou a zvláštní vůní. Jsou to loupané sušené oddenky stejnojmenné rostliny. Zázvorem kořeníme masa, polévky apod. Je také vhodnou přísadou do paštikového koření.