Koření K-N

 

    Kapary (lidově kaprlata) mají chuť ostře pikantní, nahořklou a příjemně nakyslou. Jsou to poupata trnitého keře kapary, rostoucího v tropech. Poupata jsou velikosti nového koření až hrachu. Nejmenší se pokládají za nejlepší druh. Dobré zboží má být tužší, olivově zelené, po případě kropenaté a uzavřené. Kapary se často napodobují poupaty jiných rostlin, na příklad blatouchů apod. Tyto napodobeniny jsou však naprosto bezcenné. Kapary se nakládají do octa, do slané vody, po případě i jen do soli. Používáme jich buď vcelku, anebo jemně sekaných při úpravě studených omáček, salátů, sýrů apod.

 

    Kmín má trochu štiplavou aromatickou chuť a balsámovou vůni. Je to semeno rostliny u nás divoce rostoucí anebo pěstované na polích. Jeho použití v kuchyni je mnohostranné.

 

    Kopr se vyznačuje zvláštní aromatickou vůní. Je to u nás velmi známá rostlina a užívá se hlavně jeho natě. Používáme ho při nakládání okurek a jako koření ho dáváme do tvarohu, máslových krémů, salátů apod.

 

    Koriandr má nasládlou aromatickou chuť, vůni silně kořenitou, podobající se vůni hřebíčku a muškátového květu. Je to rostlina jednoletá. Jako koření používá se sušených semének, která jsou kulovitá, velikosti prosa, barvy světlehnědé. Čerstvá seménka mají nepříjemný pach, který se však sušením ztratí. Používáme ho místo hřebíčku a muškátu při úpravě mas, ryb a omáček. Jemně mletého se používá jako součást paštikového koření.

 

    Křen vyniká zvlášť svou štiplavou, ostrou chutí. Je to kořenová rostlina a užívá se hlavně kořene. Výborně se hodí strouhaný jako příloha k šunce, uzenému masu a jako koření do studených omáček i jako ozdoba. Strouháme jej až před samým použitím.

 

    Majoránka (majorán) má zvláštní kořenitou vůni a chuť. Je to pyskatá rostlina jednoletá, která roste i u nás. Má se sbírat za květu. Suší se její horní části s listy a květy. Sušená se rozemne a používá se jí jako koření při úpravě masa hovězího, skopového, sekaného apod.

 

    Muškátový květ je žlutavooranžově zabarven a jeho chuť a vůně jsou trochu odlišné od chuti i vůně muškátového oříšku. Je to sušený obal muškátového oříšku, tak zvaný míšek, vypadající jako žlutavě oranžové páskovité útvary. Na trhu bývá buď sušený vcelku, anebo mletý. Užíváme ho v malých dávkách jako koření při úpravě pečených mas, různých kašovin a jako přísady paštikového koření.

 

    Muškátový oříšek má nahořkle palčivou chuť a pronikavou, nasládlou vůni, v níž jsou stopy vůně zázvoru. Jsou to zralá, sušená jádra muškátovníku, zbavená míšku (obalu). Pravé muškátové oříšky oválového tvaru jsou těžké. Proti hmyzu se chrání namáčením do vápenné vody, takže bývají na povrchu bělavé. Používáme jich v malých dávkách jako koření pro vývary, zeleniny, sýrové pečivo a kašoviny. Jsou také vhodným doplňkem paštikového koření.

 

    Nové koření (piment) má chuť slabě palčivou, podobnou chuti skořice a pepře. Vůni má rovněž podobnou jako pepř a skořice. Jsou to bobule myrtového stromu pimentovníku, rostoucího v západní Indii, sklizené před dozráním. Sklizené bobule se suší na slunci. Usušené bobule jsou jakýmsi druhem peckovitých zrníček, dosahujících někdy velikostí hrášku. Jsou barvy nahnědlé a mají drsný povlak. Používá se jich ponejvíce vcelku, a to při vaření, dušení, pečení masa a ryb, při nakládání okurek, zeleniny, k přípravě různých marinád apod.