Materiál zeleného zabarvení

 

    Estragonové lístky. Používáme jich ponejvíce na lístečky květinových vzorů. Před upotřebením spaříme čerstvé lístečky estragonu slabě octovou vařící vodou. (Lépe však jejich svěží barva vynikne, přidáme-li do vody místo octa trochu jedlé sody. Je sice známo, že přidáním jedlé sody se ničí některé vitamíny skupiny B, ale u těchto ozdob, které mají pouze dekorativní účel a jejichž množství je takřka nepatrné, to nemá význam.) Spařené vložíme ihned do studené vody, necháme je v ní vychladnout a pak jich upotřebíme. (Na trhu se někdy vyskytují též konservované ve sklenicích.)    

 

    Pažitka. Zelených stonků pažitky používáme nejvíce jako stonků květinových vzorů. Před upotřebením spaříme pažitku vařící slabě octovou vodou. Pak ji vložíme do studené vody, ve které ji necháme vychladnout. Také pažitka čerstvá, pouze opláchnutá a jemně rozsekaná uplatní se vhodně při zdobení různých studených pokrmů.    

 

    Petržel zelená (kadeřavá). Nejdříve ji opláchneme pod tekoucí studenou vodou a pak jednotlivé malé kadeřavé lístečky od sebe oddělíme. Používáme jich jako lístečků drobnějších květinových i ovocných vzorů. Uplatní se též na různé stylisované vzory.

 

    Zelená nať póru a česneku. Veliké zelené listy, stonky a větší zelené plochy se velmi dobře vykrajují z natě póru nebo česneku. Čistě vypranou nať připravíme před použitím jako estragonové lístečky.        

 

    Fazolové lusky. Pěkně zelených, vařených nebo konservovaných fazolových lusků také někdy použijeme k dekorativnímu zdobení. Mladé, menší lusky se rozpůlí a uplatní jako lístky u květinových vzorů. Silnější, větší lusky se hodí k ozdobám stylisovaným. Necháváme je buď vcelku, anebo je nakrájíme na kostičky.    

 

    Zelený hrášek. Čerstvě vařený, vychladlý nebo konservovaný hrášek působí již svým malým kulatým tvarem ozdobně. Uplatní se při všech dekorativních ozdobách.

 

    Olivy. Zelené olivy, vypeckované a vhodně naplněné, nakrájíme na tenká kolečka a ozdobíme jimi medailonky anebo z nich sestavujeme různé stylisované vzory.    

 

     Okurka. S nakládané kyselé okurky sloupneme tence slupku a vykrajujeme z ní lístečky a stonky, kterých pak používáme k přípravě květinových a ovocných vzorů.

 

    Kapary. Poupata kapar, zejména jejich nejmenší druh, mohou se při úpravě dekorativních ozdob vždy vhodně uplatnit. Účelně jimi zdobíme matjesové řezy, sardelová očka apod.