Materiál černého zabarvení

    Lanýže. Pravé lanýže se u nás vyskytují jen konservované. Dostaneme-li výjimečně pravé lanýže čerstvé, pak je musím nejdříve uvařit. Z lanýžů si nakrájíme velmi tenké plátky, z kterých pak vykrajujeme žádoucí tvary. Menších lanýžů, nakrájených pouze na tenká kolečka, můžeme také dobře použít, zejména ke zdobení paštik, pěn a galantin. Jejich černá barva vyniká v ozdobných vzorech zvlášť výrazně.

 

     Pestřec. Je to naše houba, která se jakostí nevyrovná pravým lanýžům, avšak pro svou černou barvu je pro zdobení stejně vhodná jako lanýže.

    Máme-li pestřec na tenké plátky nakrájený a sušený, pak tyto plátky před použitím namočíme do studené vody na tak dlouho, až řádně nabobtnají. Pak je asi 5 minut povaříme ve slané vodě. Jestliže některé lupínky varem zkroutily, zatížíme je na nějakou dobu prkénkem a pak teprve z nich vykrajujeme žádoucí tvary.

    Čerstvý pestřec se před upotřebením nejdříve oloupe a povaříme ve slané vodě. Povařený nebo jen konservovaný se nakrájí na tenké plátky, z kterých se vykrajují rozličné tvary. Těchto tvarů se pak upotřebí k různým stylizačním vzorům.

 

    Kaviár. Větší zrníčka černého kaviáru se skvěle uplatňují při sestavování malých vzorů ovocných a květinových. Volíme-li k této ozdobě bílý podklad, jako jsou vařená vajíčka, nebo žlutý podklad, jako je majonéza, vzory sestavené z kaviáru obzvlášť vyniknou.